DEAFLYMPICS ; Sessizlerin Sesi

 

International Silent Games olarak bilinen ilk oyunlar, 1924’te Paris’te 9 Avrupa ülkesinin katılımı ile düzenlenir. Oyunlar, kendisi de sağır olan ve Fransız Sağırlar Spor Federasyonu Başkanı Eugène Rubens-Alcais’in fikridir.

Mösyö Rubens-Alcais, sağırların entelektüel olarak aşağılayıcı, dil olarak yoksul ve çoğunlukla dışlanmış olarak görüldüğü o dönemde, oyunları itibarı arttırıcı bir araç olarak görür. Sağırların gördükleri bu muamelenin düzeltilmesi için de hayalini kurduğu bu uluslararası spor etkinliği gerçekleştirmek için çalışmalara başlar.

Oyunlar, herhangi bir engeli bulunan gruplar için yapılan ilk oyundur. Daha da önemlisi modern olimpiyatlardan sonra hayata geçen ilk uluslararası oyundur. (Mesela futbol gibi büyük kitlelere hitap eden bir branş ve yöneticisi FIFA’nın ilk uluslararası müsabakası olan FIFA World Cup 1930 yılında Uruguay’da gerçekleşmiştir.)

Oyunlardaki rekabet kısa zamanda ülkelerin sağır halklarının refahındaki benzerliklerin ve farklılıkların tartışılacağı sosyal bir ortam haline gelir. Yıllar geçip oyunlara katılan ülke sayısı da arttıkça tüm dünyada işitme engelli insanlarla ilgili  önyargı da büyük ölçüde azaltılır. Oyun dünyada 3. en büyük organizasyon olarak ‘Sessizlerin Sesi’ olur.

Böyle bir amaç ile düzenlenen oyunların 23.sünü,  21 farklı branşta 97 ülkeden yaklaşık 3105 katılımcı ile 18-30 Ağustos tarihleri arasında güzeller güzeli Samsun ili ağırlıyor. Ev sahibi Samsun’a ve tüm katılımcılara bol şans diliyorum…

Oyunların güven, huzur ve eğlence içerisinde geçmesi dileklerimle

Yazar Hakkında

Çağla OKTAR

Sporun gelişmesine büyük katkı sağlayan Selim Sırrı Tarcan der ki ;

Ne hastalıklı bir düşünürden, ne de cahil bir pehlivandan hayır gelmeyeceğini bilmeli ve iyi düşünür, iyi iş görür, becerikli, çalışkan, disipline sadık, sağlam insanlar yetiştirmeye gayret edilmelidir.

Copyright © 2017. Olimpik Olacak Cocuk.