Bebeklik Dönemi Biterken

0-2 yaş olan bebeklik dönemini atlatmamıza sadece 1 ay kaldı 🙂 Vayy be diyorum 2 seneyi devirdik.
Derken de yüzümde gülücükler açıyor. Benim 0-2 yaş dönemim nasıl geçti biraz anlatayım. İlk aylarım yeni anne olan herkes gibi hayatımın geri kalanı için bana yazılmış rolü okuyup, özümsemekle geçti. Sonrasında ise bilinçli olarak role kendimi sokma ve adapte olma evresiydi. Ben bu sunulan başrolde üzerime düşeni elimden geldiğince yapmaya çalışırken, bir de figüran olmaya karar verdim. Oğluma ‘sportif ve aktif bir hayat’ sunmak için kolları sıvadım.

Çocukluk döneminde spor bilincini ona aşılamak için önce motor becerilerine odaklandım. Çünkü bu dönemde edineceği her beceriyi gelecekte üzerine koyacakları ile harmanlayıp öyle geliştirecek. Dolayısıyla bu dönemde temeli sağlam atmakta fayda var. Bunun için de 0-2 yaş döneminde yapabileceği hareketleri zorlamadan ama teşvik ederek ve tekrarlayarak yapmasına gayret ediyorum.

Mesela bu süreçte en çok oynadığımız şey toplar ve balonlardı. Farklı büyüklükteki topları attık, tutmaya çalıştık, hedef belirleyip değmesine odaklandık, topa ayakla vurmaya ya da hoplamaya özen gösterdik. Trambolin de zıpladık bol bol. Bunların hepsini de kaba motor becerilerini kuvvetlendirmek için yaptık.

Kalemle duvarları kapıları boyadık, bloklar inşa etmeye çalıştık ki ince motor becerileri gelişsin. Bunları yaparken bir kısmını evdeki malzemeleri ve var olan oyuncakları kullanırken bir kısmı içinde son zaman da keşfettiğim Duyu Marketi kullandık. Duyu Market’te çocuğun gelişimini destekleyici 4000’den fazla ürün çeşidi var. Çocuk kitaplarından eğitim setlerine ve hatta anaokulu ürünlerine kadar bir çok ürün var. Bu yüzden aradığımı mağaza mağaza gezmektense ki Emre ile mümkün olmuyor genelde, detayları ile okuyarak internetten almaya yöneldim. Bildiğiniz gibi ben önceliği motor gelişimine verdim. Sosyal, bilişsel gelişimi de motor gelişimi ile desteklemeye gayret ettim. Bu yüzden Emre’nin dikkatini arttıracak ve motor gelişimine katkı sağlayacak ürünler tercihim. Uzun zamandır almak istediğim yaz aylarında rahatlıkla oynayabileceğimiz paraşüt şu an için gözüme kestirdiğim ürün mesela. 😉 Artık sitedeki çocukları toplar oynarız birlikte 🙂

Bu arada UNICEF’in yaptığı bir araştırmada, bebeklere motor gelişimini destekleyici aktivitelerin sunulması beyin gelişimi açısından da son derece önemli olduğunu söylüyor. Çocuklar 3 yaşına gelmeden beyin gelişim süreçlerinin büyük bir kısmını tamamlamış oluyor yani bu dönemde beyin hücreleri inanılmaz bir gelişim gösteriyor. Bu süreçte oluşturdukları bağlantılar da onların hayatlarında kalıcı izler bırakabiliyor. İşte bu yüzden aktif geçen çocukluk döneminin spor alışkanlığının kazandırılması, sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi için son derece önemli olduğuna  yürekten inanıyorum.

Yazar Hakkında

Çağla OKTAR

Sporun gelişmesine büyük katkı sağlayan Selim Sırrı Tarcan der ki ;

Ne hastalıklı bir düşünürden, ne de cahil bir pehlivandan hayır gelmeyeceğini bilmeli ve iyi düşünür, iyi iş görür, becerikli, çalışkan, disipline sadık, sağlam insanlar yetiştirmeye gayret edilmelidir.

Copyright © 2017. Olimpik Olacak Cocuk.