Süpersonic Eğlence Aracı; Trambolin

Tüm çocuklar bayılır trambolinde hoplayıp, zıplamaya.  Havalarda sonunda ısındığına göre parklarda bahçelerde gönlümüzce zıplayabiliriz. Emre zaten hastası trambolinin. Çıktı mı inmek bilmez. Hal böyle olunca yaz aylarındaki eğlencemiz de belli oldu tabi.

Trambolinin en sevdiğim özelliği yükseklere zıplattıkça stres atıyor olman. Diğer taraftan da hem  metebolizmayı hızlandırıyor hem de zindelik kazandırıyor. Çocuklar içinse sadece eğlence demek olsa da aslında hem fiziksel, hem sağlık, hem de eğitim açısından bir çok fayda sağlıyor.
Hem çocuklar için hem yetişkinler için bir süpersonic eğlence aracı olan trambolin ile ilgili mini bir araştırma yaptım ve çocuklara faydasını derledim, toparladım.

– Sebat etmeyi sağlıyor.

Trambolin üzerinde durmak kolay değildir. Hiç bir çocuk üzerinde nasıl duracağını, hoplayacağını ve düşeceğini ilk etapta kavrayamaz. Eğlencenin verdiği hazla azmeder ve düşe kalka bu aracı kullanmayı öğrenir.

-Özgüveni arttırıyor.

Öne takla , geriye takla, amuda kalkmak falan derken çocuklar baktı ki yapabiliyor, özgüvenleri artıyor.  Trambolin üzerinde yeni beceriler elde ettikçe, zorluklarla başa çıkmak için güven de geliyor.

-Öğrenme başarısını etkiliyor.

Çocuklar trambolin de vücut hareketlerini kontrol etmeyi öğrenirken, farklı şeyler de öğrenmelerine katkı sağlar. Kas kontrolü ve koordinasyonu öğrettiği için, düzenli trambolin kullanan çocuklarda öğrenme başarısında artış olduğu gözleniyor.

-Esnekliği arttırıyor.

Trambolin de atlamak zıplamak, kasları güçlendiriyor ve uzatıyor. Esnekliği de geliştiriyor.

-Motor becerilerine katkı sağlıyor.

Çocuklar havada yukarı ve aşağı hareketlerinde,beyin de iki taraflı olarak işlev görmeye zorlanır.

Beynin her iki tarafı ve vücudunun her iki tarafı da trambolin üzerinde koordinasyon ve denge sağlamak için birlikte çalışmaya zorlanıyor. Bu da motor becerilerini arttırmaya yardımcı oluyor.

-Kardiyovasküler egzersizler sunuyor.

Zıplamak çocukların kalp atış hızını arttırıyor ve kalplerine harika bir egzersiz sunuyor.

-Duruş bozukluğuna iyi geliyor.

Çocukların dengesini geliştirdiği gibi, trambolin de atlamak postürün düzeltilmesine de katkı sağlıyor.

Trambolin zemini esnek ve hareketli bir zemin olduğundan, çocuklar ağırlık merkezlerine dikkat etmek zorunda kalıyor. Duruş bozuklukları ağırlık merkezinin kayması sonucu oluştuğundan trambolin bu kaymanın olmasını aza indiriyor.

Çocukların trambolin üzerinde öğrendikleri denge, diğer faaliyetlerdeki dengeyi de geliştirmeye yardımcı olur.

-Aslında trambolin gizli bir egzersiz aracıdır.

Spor dersleri veya spor etkinliklerine katılmaktan hoşlanmayan çocuklar için idealdir. Çünkü trambolin, çocuklar için farkında olmadan fiziksel aktivite yapabilme şansı sunuyor.

Yazar Hakkında

Çağla OKTAR

Sporun gelişmesine büyük katkı sağlayan Selim Sırrı Tarcan der ki ;

Ne hastalıklı bir düşünürden, ne de cahil bir pehlivandan hayır gelmeyeceğini bilmeli ve iyi düşünür, iyi iş görür, becerikli, çalışkan, disipline sadık, sağlam insanlar yetiştirmeye gayret edilmelidir.

Copyright © 2017. Olimpik Olacak Cocuk.