BAŞARI Nedir?

 

Dün Türkiye’nin ilk WTA ( Women’s Tennis Association) düzeyinde final oynayan milli tenisçisi İpek Şenoğlu ile birlikteydim.  Sohbet ettik, deneyimlerini aktardı. 41 kez Türkiye şampiyonu olan birinin tecrübeleri ve yaşadıkları benim için çok önemliydi. Öyle şeyler anlattı ki kimisinde bir anne olarak kendime pay çıkardım kimisinde de çocuğumun yerine koydum kendimi. Sizler için de videoya aldık söyleşinin bir kısmını. Yakında paylaşacağım.
Sohbet sırasında bana;

  • Madem çocuğun bir dalda başarılı olsun istiyorsun, mesela bir maç oynadı, geldi ne diyeceksin ona? diye sordu.

HMM bir az düşündüm.

  • Kazandı mı kaybetti mi maçı , diye sordum.
  • Fark etmez, dedi.
  • İyi oynadın, tebrik ederim derim.
  • Bippp yanlış cevap, diye karşılık verdi. Gülüştük.  Elinden geleni yaptın demen gerekirdi, diye devam etti.

Ben bu aralar oğlumun motor becerilerine yani işin fiziksel boyutuna odaklanınca psikolojik boyutu ile henüz ilgilenmeye başlamadığımı fark ettim.  Ve eve gelip araştırmaya başladım hemen.  Karşıma Basketbol Koçu John Wooden çıktı.

John Wooden başarıyı şöyle tanımlamış;

Başarı bir iç huzurudur. Bu iç huzuru, yapabileceğinin en iyisini yapmak için elinden gelen gayreti sonuna kadar harcadığını bilmekten kaynaklanır.

John Wooden’ın babası bir çiftçi, çocuklarına kitap okuyan, önemli şairlerin şiirlerini okuyan bir çiftçi. Ve diyor ki,

Çocuklar, kendinizi hiçbir zaman başkasıyla kıyaslamayın, başkasının sizi kıyaslamasına da izin vermeyin. Her gün, yaptığınız her işte yapabileceğinizin en iyisini yapmaya gayret ettiğinizden emin olarak günü bitirin. Yatağınıza yattığınız zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmiş olan bir insanın iç huzuruyla uyuyun. İşte sizin gerçek başarınız bu olacaktır!

John Wooden koçluk yaptığı basket takımını on iki yıl içinde on kez NCAA (National Collegiate Athletic Association) şampiyonu yapmış biri. Takımı hiç yenilmeden 88 oyun kazanarak rekor kırmış. Kendisi altı kez Yılın Basket Koçu seçilmiş.

Kendisi ‘başarı’ ile ‘maçı kazanma-galibiyet’ arasında bir fark görmüş. Maçı kazanıp kazanmadığınızı herkes skor tahtasından görür, ama bir oyuncunun başarılı olup olmadığını ancak oyuncunun kendisi bilir, diyor. Ve ilave ediyor,

Benim takımımda başarılı oyuncular oynamalıdır, benim için önce başarı, sonra galibiyet gelir.

Doğan Cüceloğlu’nın John Wooden ile ilgili paylaşımı bana önemli bir kaynak oldu. Teşekkürler…

Yazar Hakkında

Çağla OKTAR

Sporun gelişmesine büyük katkı sağlayan Selim Sırrı Tarcan der ki ;

Ne hastalıklı bir düşünürden, ne de cahil bir pehlivandan hayır gelmeyeceğini bilmeli ve iyi düşünür, iyi iş görür, becerikli, çalışkan, disipline sadık, sağlam insanlar yetiştirmeye gayret edilmelidir.

Copyright © 2017. Olimpik Olacak Cocuk.