Kayak Eğitimi 3 Yaşında Başlayacak

images

Geçen hafta Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Erol Mehmet Yarar, geleceğin kayakçılarını artık 3 yaşından itibaren yetiştireceklerini açıkladı.

’80 yıllık tarihimizde alınmış bir madalyamız yok. Buna bir son vermek için yeni projemizle 3 yaşından itibaren kayakçılar yetiştireceğiz. Dünyanın en önemli federasyonlarını gezdik. Bu sporda başarılı olmak için fizyolojik ya da sosyal çevre olarak ortak bir özellik yok. Olimpiyat şampiyonlarının hepsinin 3 yaşında kayağa başlamış olduklarını öğrendik. Bu yüzden 3 artı kayak akademisi ile çocuklarımız 3 yaşından itibaren kayak yapmaya başlayacaklar. Bu proje için dünyadaki ve Türkiye’deki uzmanları bir araya getiriyoruz. Karada ve havuzda yapılması gereken eğitimlerle birlikte Aralık ayında çalışmalara başlayacağız. Türkiye’nin en kapsamlı eğitim programını hazırladık. Çocuklar için eğlenceyle başlayan bu programlarda zamanı gelince madalyalar da kazanacağız”

Kayak Federasyonu’nun olimpik federasyonlar arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yarar,
kayakla bilimi birleştirmek istediklerini açıkladı.

 “Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde kayak enstitüsü kurduk. Kayak merkezlerimizin sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Süreklilik sağlayan sürdürülebilir bir sistem arzuluyoruz”

Milli takımlardaki  yabancı sporcuların olmasının sporcuların ümitlerini kırdığına da dikkat çeken Başkan, ülkemizden şampiyonlar çıkaracaklarına inancını belirtti.

“Ülke olarak kısa vadeli başarılar arzuluyoruz. Önemli olan bu ülkenin çocuklarını hazırlamak ve şampiyon yapmak. Biz başarı için yabancı transfer yapmak istemiyoruz. Üzerinde Türk bayrağı olan bir Afrikalının başarısı bizim sporcularımızın ümidini kırıyor. Onlara ümit vermemiz lazım. O yüzden bu projeyle bir tohum ekmek istiyoruz. Ben bu ülkenin çocuklarına güveniyorum ve bu ülkeden şampiyonlar çıkacağına inanıyorum. Potansiyelimiz çok büyük, dağ var, kar var, bu dağlardan şampiyonu biz çıkaracağız”

Umarım bu atılım kayak sporu için sürdürülebilir başarıların temeli olur.

Yazar Hakkında

Çağla OKTAR

Sporun gelişmesine büyük katkı sağlayan Selim Sırrı Tarcan der ki ;

Ne hastalıklı bir düşünürden, ne de cahil bir pehlivandan hayır gelmeyeceğini bilmeli ve iyi düşünür, iyi iş görür, becerikli, çalışkan, disipline sadık, sağlam insanlar yetiştirmeye gayret edilmelidir.

Copyright © 2017. Olimpik Olacak Cocuk.